AktualnościAktualności / Facebook – podsumowanie roku 2010 w Interaktywnie.com

  • 537 wyświetleń
  • agencja, ogłoszenia

W Interaktywnie.com podsumowanie roku 2010 w polskim Internecie z punktu widzenia przedstawicieli 18 czołowych polskich agencji interaktywnych. Tym razem w imieniu Biura Podróży Reklamy wypowiada się Robert Sosnowski.

Oto jego wypowiedź:

Największa niespodzianka 2010 roku

Dla mnie największą niespodzianką był tak dynamiczny rozwój Facebook.com na naszym rynku. Serwis kilkukrotnie zwiększył swój zasięg w ciągu roku 2010. Facebook prawdopodobnie trwale wpłynie na sposób spędzania w czasie w sieci. Rodzimy masowy użytkownik po doświadczeniach z serwisem Nasza-Klasa spotkał się z nowym rozwiązaniem, które prawdopodobnie utrwali jego interaktywnie 2010 zainteresowanie społecznościową stroną Internetu. Komunikacja społecznościowa w sieci przestaje być domeną „freaków” i nastolatków. Ta zmiana wpływa już na podejście klientów do działań reklamowych.

Największe rozczarowanie 2010 roku

Rok 2010 nie przyniósł zbyt wielu rozczarowań w polskiej sieci. Ja osobiście mimo intuicyjnych obaw, odnośnie organizacji przedsięwzięcia, byłem sympatykiem idei Solaris Gate. Był to pomysł, który z dużym zapleczem inwestycyjnym, mógł stać się drugim, obok FilesTube.com, międzynarodowym sukcesem, którego korzenie wyrosły z naszego rodzimego rynku. Statystyki Ad Plannera nie wskazują na to, że Solaris Gate zyskał istotne grono użytkowników. Jednak rozwijanie projektów internetowych z sukcesami to większe wyzwanie niż wydaje się wielu początkującym entuzjastom. Kibicuję jednak dalej twórcom projektu. Szkoda aby za kilka lat ktoś inny, w innej części globu skuteczniej sprzedał tę ideę.

Najważniejsze wydarzenie 2010 roku

W 2010 roku Internet stał się drugim po telewizji medium reklamowym pod względem wielkości nakładów na działania reklamowe (wg badania IAB i PricewaterhouseCoopers). Na reklamę w sieci rodzimi reklamodawcy po raz pierwszy wydali więcej niż na reklamę w magazynach, dziennikach, outdoor, radio czy reklamę w kinach. Ponieważ te dane zostały opublikowane w roku 2010, klasyfikuję je właśnie jako wydarzenie roku 2010, który marketerom Upłynął w tej świadomości.

Do lamusa zupełnie odeszły czasy, w których działania w sieci były marginesem w budżetach reklamowych. Obecnie coraz częściej to internet stanowi główną oś działań marketingowych, a działania w innych mediach coraz częściej bywają podporządkowane strategii determinowanej przez specyfikę reklamy w sieci.

Z moich obserwacji, oraz z doniesień między innymi IAB, wynika, że w 2010 roku dynamika wzrostu wydatków na reklamę w Internecie jeszcze nawet nabrała tempa, tak więc pewnie w konkretnych oszacowaniach wartości rynku okaże się za jakiś czas, że ten wzrost w całym 2010 roku wyniósł ok. 20 procent – to oznacza, że internet na swojej pozycji medium nr 2 jeszcze bardziej się umocni. Oczywiście kiedy mówię pozycja nr 2, mam na myśli wielkość wydatków na działania reklamowe, pod każdym innym względem to medium nr 1.

Więcej na ten temat Interaktywnie.com.

Tags
PORTFOLIO
NASI KLIENCI