Czy oszustwo w dobrym celu jest nadal oszustwem? 5 plakatów filmowych z 11 czołowymi polskimi aktorami pojawiło się w dniach 18-26.11.2015 roku w Multikinach oraz na billboardach w Krakowie i Warszawie. Kinomaniacy śledzili na YouTube wywiady z gwiazdami a krytycy filmowi publikowali recenzje z prapremier. Filmy nie były jednak najnowszymi polskimi produkcjami. Nigdy nie powstały i nie weszły do kin. To prawdziwe historie podopiecznych Szlachetnej Paczki – kampania wymyślona i zrealizowana przez naszą agencję.
Projekt otrzymał tytuł Kampanii Społecznej 2015 roku.
21 listopada Szlachetna Paczka otworzyła bazę rodzin, którym mogli pomóc Wolontariusze i Darczyńcy. Historie podopiecznych Fundacji są tak przejmujące, że mogłyby stać się kanwą filmowego scenariusza. Dlatego kilka rodzin, wybrano do kampanii Szlachetny Projekt Filmowy – tegorocznej akcji reklamowej Szlachetnej Paczki, realizowanej przez naszą agencję. Ideą kampanii było pokazanie tego, że życie pisze różne scenariusze. Niekiedy bardzo przejmujące i dramatyczne. W odróżnieniu jednak od produkcji filmowej, którą po prostu biernie oglądamy, biorąc udział w Szlachetnej Paczce, każdy może stać się po części jej reżyserem i pomagając, dać impuls do zmiany i zbudowania lepszego finału.
W ramach kampanii Szlachetny Projekt Filmowy wybrano 5 historii podopiecznych Szlachetnej Paczki. Następnie stworzono 5 opisów filmów a do zagrania w nich głównych ról zaproszono 11 czołowych polskich aktorów. W kampanii wzięli udział: Jan Nowicki, Anna Seniuk, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Królikowski, Tomasz Sapryk, Julia Kamińska, Jarosław Boberek, Tomasz Schimscheiner, Magdalena Schejbal (gorące podziękowania!). Ich postacie i nazwiska pojawiły się na plakatach filmowych umieszczonych w Multikinie oraz na billboardach w Warszawie i Krakowie. Dla uwiarygodnienia produkcji, aktorzy pojawili się również w promocyjnych materiałach filmowych na YouTube (między innymi wywiady z Janem Nowickim, Julią Kamińską, Tomaszem Saprykiem czy Magdaleną Schejbal), a krytycy filmowi oraz blogerzy opublikowali recenzje z prapremier (dziękujemy za udział w pozytywnym spisku!).
Nasze działania medialne wsparło 12 patronów, którzy odegrali ważną rolę. Wykorzystując swój potencjał uczestniczyli w przedsięwzięciu prezentując plakaty wraz z odpowiednimi opisami i recenzjami zachęcającymi do pójścia do kina (dziękujemy!). Z całej kampanii zostało wygenerowanych 220 informacji, które często publikowane były viralowo.
Patroni medialni akcji: Gutek Film, Multikino, WP, FIlmbox, Kino Polska, Metro Cafe, RMF FM, Legalna Kultura, Ströer, Newsweek, TVP 1, agencja reklamowa: Biuro Podróży Reklamy.
Medialny szum wokół nowych filmów pozwolił na zainteresowanie potencjalnych darczyńców opowiadanymi w nich historiami. Teraz jest już oczywiste, że filmy nigdy nie powstały. Fikcyjna jest jednak jedynie ich realizacja – a nie opowiadane w scenariuszach historie. „Wyblakłe marzenia”, „Mamy czas” czy „Brzemię”, „Rachunek życia, czy „Jutro było wczoraj” to autentyczne życie.
Karty zostały odkryte podczas konferencji prasowej Szlachetnej Paczki, która odbyła się w dniu 26.11.2015 w Multikinie w Warszawie. W konferencji prasowej wzięli udział aktorzy występujący na filmowych plakatach: Barbara Kurdej-Szatan, Piotr Adamczyk i Jarosław Boberek. Podczas konferencji został przedstawiony raport o biedzie autorstwa Szlachetnej Paczki, który publikowany rok do roku, jest głównym źródłem informacji na temat biedy polskich rodzin i innych potrzebujących w kraju.
Raport do przeczytania tu >>
Bezpośrednio z konferencji prasowej relację live zdawali blogerzy obecni na wydarzeniu, a zaraz po niej w TVP info został zaprezentowany cały materiał.
27 listopada – dzień po ujawnieniu kampanii na tych samych bilboardach w Warszawie i Krakowie prezentujących plakaty filmowe pojawiła się wstęga z informacją: „Nie bądź widzem – tylko reżyserem” wraz z logo SZLACHETNA PACZKA. Hasło stanowiło wezwanie do działania i jednocześnie odkrywało kto jest odpowiedzialny za tajemnicze produkcje filmowe.
Celem niecodziennej akcji Szlachetny Projekt Filmowy było pokazanie tego, że z biernych widzów, każdy może stać się aktywnym reżyserem i pomóc sprawić, by realne dramaty miały lepsze zakończenie.
Tym nietypowym działaniem staraliśmy się przedstawić historie podopiecznych fundacji z innej perspektywy. Dzięki analogii do filmów, które chętnie obejrzałoby wielu widzów, można było przekonać się, że to życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. W odróżnieniu jednak do filmowej produkcji, tu każdy mógł i może pomóc zmienić scenariusz i napisać go od nowa.
SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków!
Twórcy kampanii: pomysł i produkcja: Robert Sosnowski, copywriting: Bartłomiej Otremba, Bartosz Zimiński, management: Dominika Czyż, Ewelina Kiliszek, fotograf: Filip Żołyński, art direction: Juliusz Wojciechowski, realizacja: Agata Lenartowicz, Kamil Leśniak, Agnieszka Basa, kostiumy: Jolanta Stefańska, scenografia: Kamdi Sosnowska.