PortfolioPortfolio / SZLACHETNA PACZKA: 5 fikcyjnych filmów – szlachetny projekt filmowy

  • 5974 wyświetleń
  • charytatywnie, emisja, kino, media, spot, video

Czy oszustwo w dobrym celu jest nadal oszustwem? 5 plakatów filmowych z 11 czołowymi polskimi aktorami pojawiło się w dniach 18-26.11.2015 roku w Multikinach oraz na billboardach w Krakowie i Warszawie. Kinomaniacy śledzili na YouTube wywiady z gwiazdami a krytycy filmowi publikowali recenzje z prapremier. Filmy nie były jednak najnowszymi polskimi produkcjami. Nigdy nie powstały i nie weszły do kin. To prawdziwe historie podopiecznych Szlachetnej Paczki – kampania wymyślona i zrealizowana przez naszą agencję.

Projekt otrzymał tytuł Kampanii Społecznej 2015 roku.

szlachetna_paczka_epica_PL_finalll

Wyblakle marzenia_poziom

Mamy czas_poziom

21 listopada Szlachetna Paczka otworzyła bazę rodzin, którym mogli pomóc Wolontariusze i Darczyńcy. Historie podopiecznych Fundacji są tak przejmujące, że mogłyby stać się kanwą filmowego scenariusza. Dlatego kilka rodzin, wybrano do kampanii Szlachetny Projekt Filmowy – tegorocznej akcji reklamowej Szlachetnej Paczki, realizowanej przez naszą agencję. Ideą kampanii było pokazanie tego, że życie pisze różne scenariusze. Niekiedy bardzo przejmujące i dramatyczne. W odróżnieniu jednak od produkcji filmowej, którą po prostu biernie oglądamy, biorąc udział w Szlachetnej Paczce, każdy może stać się po części jej reżyserem i pomagając, dać impuls do zmiany i zbudowania lepszego finału.

Jutro było wczoraj_poziom

Brzemie_poziom

W ramach kampanii Szlachetny Projekt Filmowy wybrano 5 historii podopiecznych Szlachetnej Paczki. Następnie stworzono 5 opisów filmów a do zagrania w nich głównych ról zaproszono 11 czołowych polskich aktorów. W kampanii wzięli udział: Jan Nowicki, Anna Seniuk, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Królikowski, Tomasz Sapryk, Julia Kamińska, Jarosław Boberek, Tomasz Schimscheiner, Magdalena Schejbal (gorące podziękowania!). Ich postacie i nazwiska pojawiły się na plakatach filmowych umieszczonych w Multikinie oraz na billboardach w Warszawie i Krakowie. Dla uwiarygodnienia produkcji, aktorzy pojawili się również w promocyjnych materiałach filmowych na YouTube (między innymi wywiady z Janem Nowickim, Julią Kamińską, Tomaszem Saprykiem czy Magdaleną Schejbal), a krytycy filmowi oraz blogerzy opublikowali recenzje z prapremier (dziękujemy za udział w pozytywnym spisku!).

Rachunek zycia_poziom

jutro bylo wczoraj 680x980
Nasze działania medialne wsparło 12 patronów, którzy odegrali ważną rolę. Wykorzystując swój potencjał uczestniczyli w przedsięwzięciu prezentując plakaty wraz z odpowiednimi opisami i recenzjami zachęcającymi do pójścia do kina (dziękujemy!). Z całej kampanii zostało wygenerowanych 220 informacji, które często publikowane były viralowo.
Patroni medialni akcji: Gutek Film, Multikino, WP, FIlmbox, Kino Polska, Metro Cafe, RMF FM, Legalna Kultura, Ströer, Newsweek, TVP 1, agencja reklamowa: Biuro Podróży Reklamy.

wyblakle marzenia 680x980

rachunek zycia 680x980

Medialny szum wokół nowych filmów pozwolił na zainteresowanie potencjalnych darczyńców opowiadanymi w nich historiami. Teraz jest już oczywiste, że filmy nigdy nie powstały. Fikcyjna jest jednak jedynie ich realizacja – a nie opowiadane w scenariuszach historie. „Wyblakłe marzenia”, „Mamy czas” czy „Brzemię”, „Rachunek życia, czy „Jutro było wczoraj” to autentyczne życie.

mamy czas 680x980

Brzemie B1 680x980

Karty zostały odkryte podczas konferencji prasowej Szlachetnej Paczki, która odbyła się w dniu 26.11.2015 w Multikinie w Warszawie. W konferencji prasowej wzięli udział aktorzy występujący na filmowych plakatach: Barbara Kurdej-Szatan, Piotr Adamczyk i Jarosław Boberek. Podczas konferencji został przedstawiony raport o biedzie autorstwa Szlachetnej Paczki, który publikowany rok do roku, jest głównym źródłem informacji na temat biedy polskich rodzin i innych potrzebujących w kraju.
Raport do przeczytania tu >>

1a

2b

3a

4b

Bezpośrednio z konferencji prasowej relację live zdawali blogerzy obecni na wydarzeniu, a zaraz po niej w TVP info został zaprezentowany cały materiał.
27 listopada – dzień po ujawnieniu kampanii na tych samych bilboardach w Warszawie i Krakowie prezentujących plakaty filmowe pojawiła się wstęga z informacją: „Nie bądź widzem – tylko reżyserem” wraz z logo SZLACHETNA PACZKA. Hasło stanowiło wezwanie do działania i jednocześnie odkrywało kto jest odpowiedzialny za tajemnicze produkcje filmowe.

5a

6b

7b

1

Celem niecodziennej akcji Szlachetny Projekt Filmowy było pokazanie tego, że z biernych widzów, każdy może stać się aktywnym reżyserem i pomóc sprawić, by realne dramaty miały lepsze zakończenie.
Tym nietypowym działaniem staraliśmy się przedstawić historie podopiecznych fundacji z innej perspektywy. Dzięki analogii do filmów, które chętnie obejrzałoby wielu widzów, można było przekonać się, że to życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. W odróżnieniu jednak do filmowej produkcji, tu każdy mógł i może pomóc zmienić scenariusz i napisać go od nowa.

2

3

4

5

6

SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym Darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. SZLACHETNA PACZKA ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób. Tylko w 2014 roku Paczka połączyła niemal 1 000 000 Polaków!

Twórcy kampanii: pomysł i produkcja: Robert Sosnowski, copywriting: Bartłomiej Otremba, Bartosz Zimiński, management: Dominika Czyż, Ewelina Kiliszek, fotograf: Filip Żołyński, art direction: Juliusz Wojciechowski, realizacja: Agata Lenartowicz, Kamil Leśniak, Agnieszka Basa, kostiumy: Jolanta Stefańska, scenografia: Kamdi Sosnowska.

Tagi aktualnego posta
Wszystkie Tagi
PORTFOLIO
NASI KLIENCI